E-Devlet’ten Bir Yenilik Daha – Miras Sorgulama

0
521

Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden kullanıcılara “Alt-Üst ” hizmetini devreye sokan , bugün de yeni bir hizmeti daha aktif hale getirdi. yapmak isteyenler o kadar çok olmuştu ki kullanıcıların sorgulama ekranına yetişemez hale gelmişti. Günün belli saatlerinde sorgulama veya sıraya alındınız yazılarıyla karşı karşıya kalmıştık. Kısacası soyunu merak eden ne kadar kullanıcı varsa bu hizmete akın etmişti.

Şimdi de “Veraset İlamı Sorgulama” yani “” yapmak isteyenler e-devlet’e akın ediyor.

E-DEVLET MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kamu ve devlet hizmetlerinin kolayca yapıldığı e-Devlet sistemi üzerinden yeni bir hizmet aktif hale geldi. E-Devlet’te Adelet Bakanlığı’nın “Veraset İlami Sorgulama” başlığı altında açılan hizmet ile miras sorgulama yapılıyor. Bu hizmet, 16 Aralık 2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

E-Devlet miras sorgulamanızı gerçekleştirebilmeniz için öncelikle bir şifreye ihtiyacınız vardır.

Daha önceden bir şifreniz var ve bu şifreyi unuttuysanız Şifremi Unuttum

 bağlantısına tıklayarak şifrenizi sıfırlayabilir ve yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Şayet daha önceden bir şifre almadıysanız yeni bir şifre almak için bulunduğunuz şehirde PTT şubelerine gidebilirsiniz. PTT şubelerinden yeni şifrenizi 2TL karşılığında alabilirsiniz.

E-Devlet şifreniz varsa buraya tıklayarak T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra arama ekranına “Veraset İlami Sorgulama” yazdıktan sonra karşınıza çıkan “Veraset İlami Sorgulama(Adalet Bakanlığı) linkine tıklayarak mirasçısı olduğunuz kişinin T.C. kimlik numarasını sorgulayabilirsiniz.

CEVAP VER