Bakanlık Soruşturmayı Tamamladı: Çiftlikbank Nitelikli Dolandırıcılık

0
574

Geçtiğimiz haftalarda Çiftlikbank hakkında soruşturma açan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, piyasadan yaklaşık 500 milyon lira toplayan ve yüksek getiri vaadi sunan Çiftlikbank isimli oyunun ‘nitelikli dolandırıcılık’ olduğu açıklandı.

Çitlikbank sitesi üzerinden kullanıcılara yüksek gelir vaadetmesinden ötürü kullanıcılardan bakanlığa binlerce şikayet yapıldı. Daha fazla bu şikayetlere sessiz kalamayan Gümrük ve Ticaret bakanlığı geçtiğimiz haftalarda bu oyun hakkında soruşturma başlatmıştı.

Bakanlık, bir hafta önce kamuouyunu aydınlatmak adına “soruşturma devam ediyor” açıklamasını yaptıktan sonra bu oyuna yatırım yapan kullanıcılar bir nebze de olsa her şeyin iyiye gideceğini düşünmüştü.

Söz konusu şirketin sahibi Mehmet Aydın tüm sosyal medya hesaplarını dondurmuş ve site üzerinden ödeme bekleyen kullanıcıların ödemelerini bir süreliğine yapmama kararı almıştı. Ödeme yapılmamasının gerekçesi olarak geçirdikleri soruşturmayı göstermişti.

8 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü tamamlanan soruşturmada bakanlık Çiftlikbank hakkındaki kararını ‘nitelikli dolandırıcılık‘ olarak verdi.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre kamuoyunun uzun süredir beklediği konuya ilişkin bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Soruşturma bitti. Çiftlikbank’la ilgili müfettişlerimiz raporlarını tamamladı ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. ”

“Müfettişlerimiz raporların bir örneğini incelemesi için MASAK’a, diğer suretini de savcılığa gönderdi. Biz bakanlık olarak incelemelerimizi tamamladık, gerekli yerlere de suç duyurusunda bulunduk.”

Bakanlık, 29 Kasım 2017’de inceleme başlatmıştı. İnceleme sürerken SPK raporuyla Çiftlikbank tarafından yüksek gelir vaadiyle piyasadan yarım milyar lira toplandığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıcı bakanlık suç duyurusunda bulunmasının ardından internet sitesinin de kapatılmasını teklif etti.

CEVAP VER